بهینه سازی موتور جستجو (SEO) چیست؟

ابزار آنالیز سایت رایگان
Dec
18

بهینه سازی موتور جستجو (SEO) چیست؟

12/18/2022 3:30 PM

بهینه سازی موتور جستجو (Search Engine Optimization) یا سئو سایت، فرآیندی است که به ارتقای رتبه و جایگاه یک وب‌سایت در نتایج جستجوی موتورهای جستجو، به‌ویژه گوگل، کمک می‌کند. این فرآیند با هدف افزایش ترافیک ارگانیک و جذب مخاطبان هدفمند به وب‌سایت انجام می‌شود.

نتایج جستجوی ارگانیک، به نمایش 10 لینک برتر در صفحات نتایج جستجو (SERP) گوگل گفته می‌شود. هرچه رتبه یک وب‌سایت در این نتایج به رتبه‌های ابتدایی نزدیک‌تر باشد، شانس بیشتری برای جذب بازدیدکننده خواهد داشت.

*نکته مهم: سئو فراتر از بک‌لینک است. بسیاری از افراد تصور می‌کنند که سئو فقط به دریافت بک‌لینک خلاصه می‌شود، اما این تصور اشتباه است. سئو مجموعه‌ای از اقدامات و استراتژی‌های مختلف است که به بهبود رتبه و جایگاه وب‌سایت در نتایج جستجو کمک می‌کند.

برای درک بهینه سازی موتور جستجو در ابتدا باید بدانید هدف کاربران از جستجو چیست؟

به طور ساده قصد کاربران از جستجو، دریافت اطلاعات درباره خرید یک محصول و یا دانستن پاسخ یک سوال است. حالا این شما هستید که با اطلاعات صحیح داخل وب سایتتان، می توانید بهترین پاسخ را به آنها بدهید. مشکل اینجاست که وب سایت شما در میان هزاران سایت دیگر باید دیده شود، اینجاست که گوگل با الگوریتم های پیچیده خود پیشنهاد بهترین وب سایت را به کاربران می دهد.

همانطور که می دانید، روزانه تعداد زیادی جستجو در هر زمینه ای توسط مردم در موتورهای جستجو انجام می شود که سهم زیادی از این جستجوها مربوط به گوگل است. به همین دلیل تمرکز ما بیشتر بر روی این موتور جستجو است. اما معمولا اکثر موارد فوق، در مورد دیگر موتورهای جستجو نیز صدق می کند.

طبق جدول زیر تا تاریخ 27/9/1402، سهم موتورهای جستجو در ایران به این صورت می باشد:

98.71% سهم گوگل
0.11% سهم یاهو
1.13% سهم بینگ

 

بهینه سازی موتور جستجو

برای بهینه سازی موتورهای جستجو از متخصص سئو کمک بگیریم؟

بهترین کار، کمک گرفتن از یک متخصص سئو است. یک متخصص به دلیل درگیری کامل با انواع آزمون و خطاها و همچنین تجربیاتی که در طول فعالیت خود در این زمینه داشته است می تواند در کمترین زمان، نتایج مورد قبولی ارائه دهد. اما اگر علاقمند به یادگیری بهینه سازی موتور جستجو هستید پس بیاید شروع کنیم.

اولین گزینه برای بهینه سازی موتور جستجو تولید محتوا است. شاید شنیده باشید محتوا پادشاه است؛ واقعا همینطور است. تولید محتوا در هنگام بهینه سازی موتور جستجو حرف اول را میزند پس نوشتن می تواند تا حد بسیار بالایی وب سایت شما را از دیگر وب سایتها متمایز کند.

در مرحله بعدی برای بهینه سازی موتور جستجو سئو داخلی است. فراموش نکنید یک وب سایت با سرعت بارگزاری پایین، ساختار محتوایی ضعیف و بسیاری موارد دیگر، در گوگل جایگاه خوبی نخواهد داشت.

بعد از بهینه سازی موتور جستجو چقدر طول می کشد یک وب سایت رتبه بگیرد؟

واقعا زمان مشخصی وجود ندارد که یک وب سایت چقدر زمان میبرد تا در گوگل به رتبه های بالا برسد. اما ما مطمئنیم این زمان با میزان فعالیت و محبوبیت یک وب سایت مرتبط است. فرایند رتبه گیری یک وب سایت به عوامل بسیاری بستگی دارد؛ مواردی مثل :

•    میزان و کیفیت تولید محتوا
•    مقدار رقابت در کلیدواژه ها
•    تعداد لینک های خارجی ( بک لینک )

آیا راهی برای سرعت بخشیدن به بالا آمدن سایت در گوگل وجود دارد؟

بله راه های زیادی برای سرعت دادن به رتبه گیری یک وب سایت وجود دارد اما همه این ها بستگی به شما دارد که چه میزان بر روی وب سایتتان فعالیت می کنید. بسیاری از افراد تصور می کنند میتوان با روشهای سئو کلاه سیاه، راه یک شبه طی کنند. اما مطمئن باشید راه های توصیه نشده در این مسیر، کوتاه و غیر قابل استناد هستند و حتی ممکن است وب سایت شما را برای همیشه از بین ببرد.


مشاوره سئو و پشتیبانی

تماس با ما در واتساپ

تماس با ما در تلگرام

تماس با آپسئو :
09015119055
02122428931
09122126038